Miškas mėgsta priežiūrą

Miškas kuria pridėtinę vertę, todėl svarbu tinkamai jį priūrėti ir iškirtus tinkamai jį atsodinti ateities kartoms. Svarbu nepamiršti atsodintos kirtavietės ir tinkamai ją prižiūrėti. Toliau pateikiami patarimai kaip geriausiai prižiūrėti mišką kirtavietes. Miškai savo šeimininkų laukia visada. Nepamirškite jų žiemą.

  • Nepalikite šabakštynų, atsodinkite mišką.
  • Gelbėkite mišką nuo žolių,  menkaverčių medžių ar krūmų atžalų.
  • Apsaugokite mišką nuo žvėrių, želdinių plotus aptveriant plastikiniais gaubtais arba aptepant juos specialsiais preparatais – repelentais.
  • Gerinkite medynų kokybę.
  • Vykdykite ugdomuosius kirtimus su miškininku.
  • Apdorokite spygliuočių kelmus specialiais tirpalais ar kitomis priemonėmis. Plačiau

Miškų reformos iššūkiai

2018 m. pradėta įgyvendinti valstybinių miškų ūkio reforma ir sukurta nauja įmonė – Valstybinių miškų urėdija.  Praeitų metų pradžioje įvyko pirmasis valstybinių miškų sektorių valdančių įmonių reorganizacijos žingsnis: iki tol veikusios 42 atskiros urėdijos ir tuometis Miškotvarkos institutas apjungti į vieną įmonę.

Nuo naujųjų metų įmonėje veiks 26 regioniniai padaliniai. Po sujungimo Valstybinių miškų urėdija tapo viena didžiausių valstybės įmonių Lietuvoje – joje iš viso dirba daugiau kaip 3 tūkst. darbuotojų.

Per 2018 metus, negalutiniais duomenimis, Valstybinių miškų urėdija pardavė apie 3,4 mln. kub. m. žaliavinės medinės, o pardavimo pajamos, lyginant su pernai, augo 14 proc. – iki 176 mln. eurų. Prognozuojama, kad 2018 metais, palyginti su pernai, Valstybinių miškų urėdija rinkliavų nuo žaliavinės medienos pardavimų valstybei sumokės 14 proc. daugiau – 25,6 mln. eurų. Įmonės veiklos sąnaudos, palyginti su praėjusiais metais, šiemet sumažėjo apie pusę milijono eurų. Plačiau

Profesorius: Lietuvos miškų būklė gerėja

Profesorius: Lietuvos miškų būklė gerėjaMišką reikia sodinti, prižiūrėti ir kirsti taip, kad jame augtų kintančiai aplinkai kuo atsparesni medžiai. Tai yra būtina sąlyga, kad ateityje galėtume naudotis miško socialine, ekonomine ir ekologine miško nauda, t. y., patenkintume medienos poreikį, turėtume kur leisti laisvalaikį, prisidėtume mažinant klimato kaitos padarinius.

Anot Aleksandro Stulginskio universiteto Miškų ir ekologijos fakulteto profesoriaus dr. Algirdo Augustaičio, miškų būklę ir produktyvumą lemia daug veiksnių: oro temperatūra, kritulių kiekis, vėjai, gaisrai, plintančios ligos, kenkėjai, miškininkavimo sprendimai. „Atlikta daug įvairių stebėjimų, analizių ir galima teigti, kad Lietuvos miškų būklė palaipsniui gerėja. Labiausiai atsigauna pušynai ir eglynai“, – sako prof. A. Augustaitis.

Mokslininko teigimu, Lietuvoje oro sąlygos yra palankios medžiams, ypač pušims ir eglėms, augti. Palyginti su Vidurio Europa, mūsų krašte nėra didelių sausrų – paskutinės rimtos sausros buvo daugiau kaip prieš 20 metų. Kasmet iškrenta po kelis milimetrus vis daugiau kritulių, kurie labai svarbūs medžių vegetacijos laikotarpiu. Po truputį augantis metinis kritulių kiekis taip pat gelbsti mišką esant nedidelėms sausroms. Šiltėjančios žiemos ir pavasariai turi teigiamos įtakos medžių lajų būklei, lemia didėjantį pušų kamienų prieaugį. Plačiau

PRIEŠ PARDUODANT MIŠKĄ REIKIA PASKAITYTI SUTARTĮ

miškasAtėjus pavasariui, žmonės dažniau atkreipia dėmesį į kertamus miškus. Kaip suprasti, ar miškas kertamas legaliai, ar laikomasi miškotvarkos projekto? Į „Valstiečių laikraščio“ klausimus atsako Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotojas Marius Ivanauskas.

Sutarties svarba

Laikraščiai, portalai mirga skelbimais – perku mišką išsikirsti. Ką turi žinoti miško savininkai, ketinantys parduoti nenukirstą mišką?

Dažniausiai perkamas stačias miškas be žemės. Miško savininkui mokama tik už medieną, o ruošos ir biržės sutvarkymo darbus įsipareigoja vykdyti pirkėjas. Taigi miško savininkui jau niekuo nereikia rūpintis. Stačio miško pirkėjai dirba su daug įmonių, jiems lengviau realizuoti medieną. Mūsų tarnyba nesikiša į komercinius reikalus – ar žmogus pats kirs, ar parduos nenukirstą mišką. Norėčiau priminti, kad miško savininkai, ketinantys parduoti nenukirstą mišką, atkreiptų dėmesį į sutartį. Joje turi būti numatyta, kas mišką atkurs, kaip bus tvarkoma kirtavietė. Šie įsipareigojimai turi būti būtinai įrašyti. Plačiau

Viena miškų valdymo įmonė – sprendimas gamtai ir žmonėms

miškų„Miškas – tai Lietuvos gamtos ir žmonių turtas, už kurį yra atsakinga valstybė. Tačiau per pastaruosius dešimtmečius susiklostė ydinga praktika, kai savarankiškos 42 valstybinių miškų urėdijos, konkuruodamos dėl išlikimo, tai daro gamtos ir darbuotojų sąskaita“, – sako aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Vien girininkų ir eigulių skaičius nuo 2002 m. sumažėjo daugiau nei dvigubai – nuo 1260 iki 480. Tiesiogiai miške dirbančių miškininkų specialistų darbo užmokestis tapo nekonkurencingas. Nepagrįstai dideli skirtingose urėdijose tas pačias funkcijas vykdančių specialistų atlyginimų skirtumai. Tai viena iš priežasčių, kodėl šalies regionuose nepavyksta sumažinti socialinės atskirties.

Mažas ir miškų urėdijų veiklos ekonominis efektyvumas. Jį lemia 42 urėdijose besidubliuojančios administravimo ir valdymo funkcijos. Dėl to nukenčia ir reinvesticijos į miškus ir jų auginimą. Plačiau

Privataus miško vidinės miškotvarkos projektas – svarbus miško savininko dokumentas

Kada reikalingas miškotvarkos projektasMiškotvarkos

Privačių miškų savininkai ūkininkauja vadovaudamiesi kvalifikuotų miškininkų parengtais vidinės miškotvarkos projektais, kuriuose pateikiama informacija apie miško
valdą, numatomi būtini ar galimi miško savininko veiksmai. Miškų įstatyme numatyta, kad miškotvarkos projektai rengiami visoms privačioms miškų valdoms ir skiriami konkrečių tvarkymo priemonių sistemai jose nustatyti, o miško savininkai turi laikytis privalomų vykdyti miškotvarkos projekto dalių – pagrindinių kirtimų dešimtmečio normos, miško atkūrimo bei aplinkosaugos reikalavimų. Valdantys daugiau kaip 500 hektarų miško privalo neviršyti metinės pagrindinių miško kirtimų normos, kuri nurodoma miškotvarkos projekte. Jei ketinate pasinaudoti Europos Sąjungos parama arba norite gauti kompensaciją už aplinkosauginius apribojimus, jums, nepriklausomai nuo miško valdos ploto, taip pat bus reikalingas vidinės miškotvarkos projektas.

Plačiau

Ko nori urėdai?

MiškasEsu tas urėdas, kuris aplinkiniais keliais vis minimas žiniasklaidoje, tačiau nedrįstama įvardinti – kas gi jis toks? Patenkinsiu smalsumą – tas nedorėlis, kuris urėdu dirba nuo 1985 metų, esu aš.

Visuomet maniau, kad šiose pareigose dirbu dėl to, kad esu profesionalus miškininkas, kad geri mūsų urėdijos ūkiniai rezultatai, kad auginame ir atsakingai rūpinamės mišku, kad suburtas profesionalų kolektyvas, kuriame, galime didžiuotis, „užauginome“ jau 3 urėdus, sėkmingai besidarbuojančius kitose urėdijose. Bet šį kartą norėčiau pasakyti ne apie tai, kiek metų turėtų dirbti urėdai – kokios taisyklės bus įvestos, tų ir bus laikomasi. Plačiau

Miškininkystės pertvarka skurdins regionus

miškųValstybinio miškų ūkio sektoriaus pertvarka kviečia ne tik diskutuoti, bet ir sunerimti – juk kalbama apie didžiulį Lietuvos turtą – miškus, kurie priklauso mums visiems. Šis sektorius yra išskirtinis ir itin jautrus, nes šimtą metų augintą medį į malkas galima paversti per porą minučių. Tačiau šį kartą norėtųsi pakalbėti ne apie miškų tvarumą ir jo tvarkymą, kas yra nepaprastai svarbu, bet apie šios pertvarkos įtaką regionams, jų ekonomikai, žmogiškiesiems ištekliams. Būtent dėl to Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai pakvietė į diskusiją suinteresuotus ir šiuos dalykus išmanančius asmenis.

Plačiau

POLITINIU BULDOZERIU – PER MIŠKUS (II)

miškusSvarbiausia – daug kirsti ir kad būtų gera veiklos statistika. Panašu, tokios nuostatos laikosi politikai ir klerkai, nusitaikę į šalies miškus.

 Aplinkos ministras Kęstutis Navickas pristatė valstybinius miškus administruojančių 42 urėdijų struktūrinės pertvarkos planą. Ketinama urėdijas ir valstybės įmonę Valstybinį miškotvarkos institutą sujungti į vieną valstybės įmonę, o Generalinę miškų urėdiją panaikinti.

„Tarp valstybės įmonės centro ir tiesiogiai miške dirbančiųjų neišvengiamai bus reikalinga tarpinė grandis – įmonės padaliniai, kuriuose ras savo vietą dabartinių miškų urėdijų miškininkai ir inžinieriai“, – kalbėjo K.Navickas. Plačiau

POLITINIU BULDOZERIU – PER MIŠKUS

miškųPasikeitus valdžiai, tarp keistų idėjų ir auklėjamųjų akcijų pasitaiko ir nenaujų – vėl taikomasi į miškų urėdijas ir miškus. Visa tai labai panašu į cinišką verslo interesų aptarnavimą.

Prisidengiama iškabomis

„Kalnai kelmuoti, pakalnės nuplikę! Kas jūsų grožei senobinei tiki?“ – kitados rašė „Anykščių šilelio“ autorius poetas Antanas Baranauskas, apraudodamas tuometinį miškų naikinimą. Nežinia, kokiais žodžiais jis išreikštų šiandieninį šio proceso mastą. Plačiau